10.2 C
Brno
Úterý, 16 dubna, 2024
- Reklama -časopis
DomůDům a BytVynovte si levně starou dřevěnou podlahu

Vynovte si levně starou dřevěnou podlahu

Dřevěnou podlahu lze s minimální investicí zrenovovat tak, aby opět získala svoji pevnost a šmrnc.

Dřevěné podlahy mají u nás silnou tradici a po celá léta je mistři zhotovovali stejně. Do škvary uložili okresanou syrovou kulatinu a nabili na ně hřebíky hoblované smrkové desky – jednu vedle druhé. Když seschly, vytvořily se mezi nimi spáry, které dávají podlaze punc věků.

Nejprve důkladně vyčistit
Pokud se podlaha celá léta skrývala pod vrstvou barvy, kobercem či PVC krytinou, nahromadila se na ní vrstvička mastnoty, kterou je třeba důkladně smýt. Ideálním prostředkem je mazlavé mýdlo rozpuštěné v kbelíku s teplou vodou namísto saponátu.

Drhněte podlahu od okraje po okraj do té doby, než se čerstvá voda v kbelíku přestane barvit do šeda. Mýdlový roztok je natolik účinný, že už po důkladném proschnutí vypadají desky svěže a jsou mnohem světlejší. Potrvá den, než budou opět dokonale suché.

Pryč s uvolněnými částmi
Léty rozsušené desky, ze kterých se uvolňují po vrstvách středové části, nemá smysl lepit. Lepší je odloupené vrstvy s citem povybírat ven i za cenu, že místy vzniknou oblé prohlubně. To, co na první pohled vypadalo jako podlaha k vyhození, najednou působí úplně jinak. Hladce a uceleně, ba místy dekorativní.

Vyplatí se popřemýšlet i nad obvodovými lištami. Některým to svědčí tak, jak je, jiné byly jen rychlou záplatou, která si po letech žádá výměnu. Obvykle jsou přibíjeny pouze naoko a jejich demontáž je jednodušší, než by se mohlo zdát. Nejednou odhalená podlaha vypadá lépe než s lištami po obvodu.

Hřebíky pod úroveň dřeva
Jelikož podlaha se neobejde bez broušení, je třeba každý vyčuhující hřebík vtlačit pod povrch dřeva, aby nepřekážel. Někdy stačí zámečnické kladívko s hladkou hlavou, jindy je dobrým pomocníkem průbojník, kterým lze hřebíky zanořit do masivu bez poškození jejich okolí.

Postupujte systematicky a nevynechejte žádný. Nejvíce bývají uvolněny na místech, která tvořila při průchodu místností hlavní trasu. Posadíte-li se mezi zárubeň dveří, okamžitě spatříte, kde zakrýval podlahu nábytek a kde ne.

Pásová bruska podlahu zarovná
Obyčejná pásová bruska pro domácí dílnu má dostatečný výkon na to, aby z podlahy zbrousila staré nátěry barvy a zarovnala ji na místech, kde sousední desky netvoří rovinu. Třeba jen zvolit správnou taktiku. Nastavte otáčky na minimum. Zasuňte do brusky papír se zrnitostí P36 nebo P40 a zvolte ten, který je určen k broušení malovaných povrchů. Obvykle je označen bílou barvou.

Bruste pomalu, s přestávkami, bez tlačení na brusku, protože v momentě, kdy se bruska zahřeje, barva se začne na brusný papír lepit a budete jej muset vyměnit za nový. Potrvá necelé dvě hodiny, než se dostanete z jedné strany pokoje na druhou. Důkladně vysajte celou podlahu a připravte se na druhé broušení.

Tentokrát sáhněte po brusném papíře se zrnitostí P60 nebo P80, v závislosti na stavu povrchu. Čím více práce to vyžaduje, tím zrnitější by brusný papír měl být. V této etapě už půjde práce dvojnásobnou rychlostí, neboť na většině plochy už budete brousit pouze dřevo. Výhodné je brousit jej ve směru vláken.

Ani teď se nevyhnete důkladnému vysávání, po kterém je výhodné podlahu navlhčit. Rozrušená vlákna dřeva se napřímí a budou připravena k finálnímu broušení.

Vibrační bruska namísto pásové
Založte do vibrační brusky papír zrnitosti P100 nebo P120 a přebruste podlahu tak, aby byla na dotek hladká a příjemná. Vibrační bruska již podlahu ani nezarovnává, ani nebrousí. Jakoby ji jemně hladila a dávala jí finální vzhled.

Tam, kde je to nutné, přitlačte rohem brusky, jinde se raději držte její celé plochy. Výhodné je využít jejího maximálního výkonu a pokud je to možné, sáhněte i po vysavači na odsávání jemného prachu. Opět přichází další vysávání, které je přípravou pro finální povrchovou úpravu.

Spolehněte se na lněnou fermež
Lněný olej dokáže s měkkým dřevem jehličnanů dělat zázraky. Když se v jeho vláknech přemění na přírodní polymer, jakoby dřevěný povrch zpevněl. Zatímco dřevo může bez omezení dýchat a umožní prostup parám, jeho povrch získá sametový závoj a odolnost proti znečištění.

Zahřejte lněnou fermež ve starém hrnci na sporáku a pomalu ji štětcem vtírejte do suchých desek. Po chvíli nátěr opakujte, dokud se fermež ztrácí ve vláknech desek. Potrvá přibližně půl hodiny, než se na povrchu vytvoří mapy, které setřete suchým hadrem.

Ošetřenou podlahu nechte 24 hodin vydechnout, aby se tekutý olej změnil na pevný polymer. Nyní jsou desky nažloutlé, hladké a připravené na zátěž. Během týdnů se přebarví do oříškových tónů, které jim svědčí nejvíce.

Takto obnovená podlaha nese svůj příběh časů minulých a působí tak přirozeně, že se jí nevyrovná ani ten nejdražší laminát či bezespárová perodrážka zalitá lakem.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek